27. mája 2019
Meniny má Iveta

Na pol litra so starostom

article-image

Už štvrtý rok pokračuje mestská časť Bratislava-Dúbravka s hromadnými odbermi krvi pod názvom Na pol litra so starostom. Vedenie mestskej časti ho organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR.

V júni sme sa vybrali spoločne priamo na bratislavské Kramáre, prvý hromadný odber u nás v Dúbravke bude v tomto roku bude 15. novembra. Už tradične sa uskutoční v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej za OD Saratov.

Obyvatelia a aj dúbravskí podnikatelia či poslanci tak nemusia chodiť nikam ďaleko. Vítaní sú pravidelní darcovia a aj tí, ktorí darcovstvo ešte neskúsili.

Pozývame všetkých vo veku 18 do 60 rokov. Pravidelní darcovia môžu darovať do veku 65 rokov. Interval darovania pre mužov je každé tri mesiace a pre ženy každé štyri.

Záujemcovia si musia priniesť občiansky preukaz a kartičku poistenca. Národná transfúzna služba odporúča večer pred odberom a aj ráno piť čo najviac tekutín a večer zjesť len niečo ľahšie, diétnejšie. Pred odberom si dať napríklad pečivo, med, ovocie či zeleninu.

Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a prispieva tiež k regenerácii organizmu. Úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje totiž organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek.  

Ak ste sa rozhodli prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu, stretneme sa 15teho novembra o 8:00 v KC Fontána. 

Príprava na odber krvi:

Deň pred odberom sa odporúča ľahká strava, ráno vypiť aspoň 0,5 l nealkoholických nápojov a zjesť ľahké raňajky (pečivo, džem, med, ovocie, zeleninu), nejesť mliečne výrobky, údeniny, vajíčka a pod.

Neodporúča sa prísť po fyzickej alebo psychickej záťaži. Nie je vhodné darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

NEFAJČIŤ aspoň 12 hodín pred odberom a min.2 hodiny po odbere, NEPIŤ ALKOHOLICKÉ NÁPOJE.

Zvoliť vhodné oblečenie: muži voľné rukávy a ženy by mali uprednostniť nohavice.


 Späť na Novinky

Sídlo:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava
  

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00