Nepoľovnícka verejnosť
Pri nájdení uhynutej, vrátane zrazenej zveri na cestách, osoba ktorá nie je užívateľ poľovného revíru má zakázané s takouto zverou manipulovať. O náleze musí informovať užívateľa poľovného revíru. Pokiaľ osoba nemá vedomosť o tom , kto je užívateľ poľovného revíru, môže túto informáciu oznámiť na príslušnom OÚ odbore pozemkovom a lesnom alebo na polícii ktorá bude informovať užívateľa poľovného revíru. Uhynutá zver na nepoľovnej ploche (napríklad v obci) patrí najbližšiemu užívateľovi poľovného revíru.
Užívateľ poľovného revíru
- Užívateľ poľovného revíru (ďalej len UPR) zabezpečí, aby s uhynutou zverou manipulovali len osoby vyškolené na tento účel a ktoré neprichádzajú do styku s vnímavými zvieratami na SLAK (nie sú držitelia alebo chovatelia vnímavých zvierat na SLAK). Pri manipulácii je potrebné aby osoby používali ochranné prostriedky.
- Vyškolenou osobou sa rozumie osoba, ktorá bola oboznámená s vydanými veterinárnymi opatreniami na zabránenie šírenia SLAKu, o príznakoch SLAKu a spôsoboch šírenia ochorenia vrátane biologickej ochrany chovov hospodárskych zvierat a spôsobe vykonania dezinfekcie, aktuálne informácie nájdete na webstánke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky:
- Ak vyškolená osoba u uhynutej zveri nezistí príznaky svedčiace na ochorenie SLAKu alebo u diviačej zveri na AMO, UPR zabezpečí neškodné odstránenie vedľajších živočíšnych produktov (tela a jeho zvyškov) najlepšie zakopaním na mieste.
- V reštrikčnej zóne na SLAK (o tom, že revír sa nachádza v reštrikčnej zóne obdrží UPR rozhodnutie príslušnej RVPS) UPR zabezpečí po neškodnom odstránení každého uhynutého vnímavého zvieraťa dezinfekciu miesta nálezu dezinfekčnými prostriedkami účinnými proti SLAKu.
- Zver , ktorú je potrebné prepravovať na miesto neškodného odstránenia (napríklad zrazenú, uhynutú v obci) sa musí prepravovať v nepriepustných obaloch zabezpečujúcich zachytávanie telových tekutín. Na prepravu sa nesmie použiť dopravný prostriedok ktorý prichádza do kontaktu s domácimi párnokopytníkmi vrátane prepravy krmiva a steliva pre ne.
- Vozidlo po preprave uhynutej zveri musí byť vydezinfikované vrátane kolies.
- V prípade, že vyškolená osoba zistí príznaky svedčiace na SLAK, AMO u uhynutej zveri (ide hlavne o výtok slín z ústnej dutiny , afty na sliznici ústnej a nosovej dutiny, v medzipaznechtovom priestore, prípadne už prasknuté afty v štádiu vredu) nahlási toto podozrenie na SLAK na príslušnú RVPS, ktorá rozhodne o spôsobe ich neškodného odstránenia. Z kapacitných dôvodov príslušných RVPS nie je však vhodné zaťažovať systém hlásenia uhynutej zveri bez podozrenia na SLAK, AMO respektíve s jasnou príčinou úhynu , ktorá tieto ochorenia vylučuje. Medzi príznaky AMO u diviačej zveri patria krvácaniny na menej osrstených častiach tela a vnútorných orgánoch, krvavý výtok z nosovej dutiny, vykrvácanie do telových dutín, zväčšená slezina.
- Osoby musia dodržiavať pri manipulácii s uhynutými a usmrtenými zvieratami, s vedľajšími živočíšnymi produktmi z usmrtenej zveri, opatrenia zabraňujúce šíreniu SLAKu, AMO a nesmú prísť do kontaktu s vnímavými domácimi zvieratami v chove minimálne 48 hodín od manipulácie.
- Použitý odev pri manipulácii s usmrtenými a uhynutými zvieratami musí byť ihneď po skončení manipulácie vypratý, obuv a nástroje použité vyčistené a vydezinfikované. Použitý jednorazový odev sa musí po dezinfekcii neškodne odstrániť.
Dátum zverejnenia: 31.03.2025
Dátum poslednej aktualizácie: 31.03.2025
Späť na Všeobecná úradná tabuľa