28. septembra 2023
Meniny má Václav

Čerešňový juniáles a dúbravský remeselný festival

Čerešňový juniáles a dúbravský remeselný festival

Vyrezávanie drevených sôch, ukážky remeselnej tvorby, hudba, súťaž v pečení štrúdle, kvízovanie a čerešne v rôznych formách a podobách. Také bude dvojdňové podujatie 10. a 11. júna v bratislavskej Dúbravke. Už druhý rok spojilo Dúbravský festival remesiel a Čerešňový juniáles.

„Podobne ako vlani sa aj tento rok pridá k remeselníkom a rezbárom aj kultúrny program,“ hovorí Ľubo Navrátil vedúci oddelenia kultúry v Dúbravke. „Tento rok sa bude tiež hľadať kráľovná čerešňového juniálesu, na svoju tradíciu nadviaže súťaž v pečení dúbravskej čerešňovej štrúdle. Prvá sa konala už pred osemnástimi rokmi.“

Pravidlá súťaže sú jednoduché. V sobotu predpoludním treba doniesť do domu kultúry dve súťažné „nohy“ štrúdle štandardného rozmeru. Jedinou podmienkou pre recept je použitie čerešní v čerstvej, kompótovanej, sušenej či inej podobe. Všetko ostatné, čiže voľba cesta, prísad, ingrediencií či ozdôb sa necháva na autora produktu.

V druhej kategórii budú súťažiť iné čerešňové „mňamky“, čiže sa budú porovnávať čerešňové dobroty „neštrúdľového“ typu. Fantázii sa tu medze nekladú.

Mestská časť Bratislava-Dúbravka začala pred šiestimi rokmi oživovať svoju čerešňovú tradíciu a slávnu minulosť. Dúbravka bola totiž kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy. Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín. Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy. Typické jedlo pre Dúbravku bolo preto také, ktoré obsahovalo aj čerešne.

Deti poteší veselá šou aj súťaže s atletickým klubom Hraj na tie nohy a všetkých určite energický folklórny súbor Klnka, ľudovky v rockovom podaní od skupiny Dora i tradičná 11 z Ivánky. Na pódiu sa tiež predstavia skupiny Freeband a 4OTHERS.

Podujatie finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život. 

Vstup je voľný.

logoclaim_fin_color_sirka-768x222 

10.6.2022 Piatok

11 Z Ivanky

Salamander

Dora

11.6.2022 Sobota

Mažoretky ALBA Bratislava

Klnka

Crazy Chichi Show pre deti

Freeband

4 OTHERS

Sprievodné podujatia:

Vyrezávanie drevených sôch

Ukážky remeselnej výroby

OZ Hraj na tie nohy: Hod čerešňou na cieľ a triafanie čerešní do vedra

Vyhodnotenie súťaže v pečení štrúdle

Kvíz Čo vieš o remeslách


 Dátum zverejnenia: 03.06.2022
Dátum poslednej aktualizácie: 03.06.2022Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00