1. apríla 2023
Meniny má Hugo

Týždeň mozgu aj na Slovensku

Týždeň mozgu aj na Slovensku

Aj Slovensko sa zapája do celosvetového Týždňa mozgu, ktorý trvá od 13. do 19. marca. Zastrešuje ho u nás Slovenská Alzheimerova spoločnosť. Odborníci z mnohých krajín si spolu s verejnosťou pripomínajú dôležitosť správneho fungovania mozgu, čo mu prospieva a akým preventívnym správaním vieme mozog udržať v dobrej kondícii. Prebiehajú rôzne aktivity s odborníkmi, prednášky o mozgu, workshopy a zaujímavé diskusie.

Na svete žije viac ako 55 miliónov ľudí s rôznymi formami demencie. Jej najčastejšou formou je Alzheimerova choroba. Výskyt neurodegeneratívnych ochorení sa zvyšuje so starnutím populácie. Podľa WHO sa bude číslo zdvojnásobovať každých 20 rokov. Na Slovensku nemáme presné štatistiky - odhaduje sa však, že chorobou trpí približne 100 000 pacientov o ktorých sa stará približne dvojnásobok príbuzných. Demencia sa nás týka všetkých, nevyberá si ani vek, ani pohlavie a ani vzdelanie. Preto je dôležité poukázať na význam prevencie a to nielen prostredníctvom trénovania rozumových schopností, ale aj učením sa ako sa ochrániť pred stresom, vyrovnávať sa so životnými udalosťami alebo ako zostať v živote flexibilný.

„ Často sa stretávame s názorom, že zabúdanie v staršom veku je normálne. Nie je to však celkom pravda. Veľa seniorov žije aktívne a má primeranú fyzickú a psychickú záťaž.

Aktívny životný štýl pôsobí ako preventívny prostriedok pre patologickými zmenami v mozgu,“ vysvetľuje Mgr. Mária Wirth PhD., liečebná pedagogička a trénerka pamäti.

V Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti sa venujeme vzdelávaniu a informovaniu verejnosti o poruchách pamäti a demencii, podpore pacientov a ich príbuzných a tým prispievame k odstraňovaniu stigmy neurodegeneratívnych ochorení. Nás mozog by sme mali spoznávať už od detstva a vedieť čo je preňho prospešné. Aktivity Týždňa mozgu tak do svojej činnosti zapájajú všetky vekové kategórie – od základných škôl až po denné centrá pre seniorov.

Inšpiratívne cvičenia nájdete aj na stránke www.tyzdenmozgu.sk
Dátum zverejnenia: 09.03.2023
Dátum poslednej aktualizácie: 09.03.2023Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00