28. septembra 2023
Meniny má Václav

Kvitnúce lúky

Kvitnúce lúky

Sedem lokalít, sedem miest rozmiestnených po mestskej časti, kde kvety potešia a pomáhajú zároveň. Mestská časť Bratislava-Dúbravka ich vybrala v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ). Aj tento rok tak pokračuje s projektom takzvaných Kvitnúcich lúk. Pridáva sa k obciam a mestám, ktoré sa o zeleň na vybraných miestach starajú spôsobom, ktorý je šetrnejší k prírode.

„Kosenie a starostlivosť o zelené plochy prebieha vo vybraných lokalitách tak, aby sa na nich zachovala druhová rozmanitosť rastlín a živočíšnych druhov,“ približuje Mária Smiešková, vedúca oddelenia životného prostredia miestneho úradu Dúbravka. „Biodiverzné lúky v Dúbravke sa budú kosiť dvakrát ročne, pomáhajú prežiť hmyzu aj ochladzovať prostredie. Charakteristické sú vyšším trávnatým porastom.“

Miesta s regulovaným kosením mestská časť tento rok aj špeciálne označila. Plochy sa tak dajú ľahko nájsť aj vďaka informačnej tabuli s dúbravským dizajnom, ktorá hovorí tiež o možnosti pozorovania vývoja a pestrosti druhovej rozmanitosti na ploche kvitnúcej lúky. Lúčne porasty sú priateľské k opeľovačom, majú väčšiu schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, znižujú prašnosť a napomáhajú ochladzovaniu okolitého prostredia.

 

Lokality kvitnúcich lúk v Dúbravke:

Cabanova ulica 5 – pri detskom ihrisku

Homolova ulica- pod potravinami Kraj

Fedákova ulica – pri reštaurácii

Ulica Janka Alexyho

Ulica Janka Alexyho trojuholník zelene cesta na Lamač

Koprivnicka 15 – pri bytovom dome

Žatevná ulica 2 – záhrada miestneho úraduDátum zverejnenia: 11. 6. 2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 6. 2020Späť na Dôležité oznamy

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00