3. decembra 2023
Meniny má Oldrich

Projekt Nešpakuj proti ohorkom

Projekt Nešpakuj proti ohorkom

Aj malé zmeny môžu byť veľké, viditeľné. Mestská časť Bratislava-Dúbravka sa rozhodla bojovať proti ohorkom z cigariet na zemi tvorivo. Na štyroch miestach po mestskej časti osadila 13. augusta špeciálne „špakové koše“, ktoré hravou formou motivujú k správnemu zahadzovaniu ohorkov.

Formou ankety sa koše „pýtajú“ napríklad na parkovaciu politiku či bezpečnosť. Ideo skúšobnú testovaciu verziu, nechýbajú tak ani vtipné otázky – Maťovič alebo Zaťovič?

Koše sa dajú nájsť v blízkosti zastávok MHD – ulica Pri kríži (smer centrum), Lipského (smer mesto), Švantnerova (smer mesto), Drobného (smer mesto) – pričom samozrejme platí zákonom predpísaná päťmetrová vzdialenosť fajčiarov od zastávky MHD.

„Inšpirovali sme sa v zahraničí, kde podobné riešenia v meste hravou formou zapájajú do separovania a tvorby čistoty aj samotných tvorcov znečistenia, v tom prípade fajčiarov,“ približuje Mária Smiešková, vedúca Oddelenia životného prostredia v Dúbravke.

Projekt ,,nešpakuj“ je jedným z krokov behaviórnej politiky. Hlavným princípom je inovatívnosť a jednoduchosť. Ide o nudge techniku, teda postrčenie - malú, jednoduchú zmenu, ktorá neobmedzuje slobodnú vôľu ľudí, ale ich navádza na želané nevedomé správanie.

Kôš na ohorky má pútavý vzhľad a núka možnosť vyjadriť svoj názor kreatívne, zároveň motivuje ľudí k „hlasovaniu“ - ohorok tak neskončí na chodníku, ale v koši určenom pre ohorky.

Podľa dostupných prieskumov v niektorých prípadoch odpad z tabakových výrobkov predstavuje až 80% odpadov v uliciach miest. Mesto trpí finančným dopadom, vynakladá prostriedky na odstránenie znečistenia. Okrem estetického hľadiska je v tomto prípade predovšetkým dôležitý neželaný vplyv environmentálny, znečisťuje sa pôda, spodné vody, ovzdušie...
Dátum zverejnenia: 13. 8. 2020
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 8. 2020Späť na Dôležité oznamy

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00