Horanská studňa
Maďarský i nemecký názov obce napovedá, že na mieste dnešnej Dúbravky musel byť jeden alebo viacero výdatných zdrojov dobrej vody. Studňa je pokladaná za symbol, ktorý sa dostal aj do pečate a neskôr do erbu Dúbravky. Nevieme, ako táto studňa vyzerala počas predchádzajúcich stáročí, jej nová podoba je vlastne kópiou studne zo starej pečate z roku 1626, podľa ktorej bol vytvorený novodobý erb mestskej časti. Studňa sa nachádza na mieste detského ihriska pod Kostolom sv. Kozmu a Damiána. V súčasnosti je uzavretá.
V studni bolo aj v časoch sucha vždy dostatok vody. Viaže sa k nej povesť, podľa ktorej Turci ukradli v opustenej dedinke Dúbravka obraz z kostola. Turecko potom začali sužovať suchá, ľudia i zvieratá hynuli od smädu. Sultán mal sen, v ktorom mu šedivý starec radil obraz vrátiť. Keď sa Turci vrátili do Dúbravky, nevedeli kostol nájsť. Jedna oslica začala hrabať kopytom a na tom mieste vyvrela zo zeme voda. Turci zodvihli zrak k nebu a pred očami sa im na kopci zjavil kostol. Na mieste, kde oslica našla vodu neskôr Dúbravčania vykopali studňu a nazvali ju Horanská.
Prebytočná voda vytekala do rybníka, v ktorom sa cez leto kúpali deti. Z rybníka voda odtekala do potoka. Z Horanskej studne voda pritekala vodovodným potrubím do dúbravskej školy a do niektorých domov Dúbravčanov. Nadzemná časť studne je zložená z betónového okružia, na ktorom je vymurovaná kamenná obruba s datovaním 1574 a dátumom 1993 bola studňa obnovená. Studňa je prikrytá dreveným poklopom. Je opatrená 9 hriadeľovým mechanizmom upevneným v stĺpikoch, ktoré sú súčasťou dekoratívnej striešky kužeľového tvaru.
zdroj: výročná správa mestskej časti-Dúbravka 2012, o.z. Dúbravská studňa – Kronika Dúbravky, http://muop.bratislava.sk
48.185365217, 17.025133314
Dátum zverejnenia: 06.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 06.11.2020