30. novembra 2023
Meniny má Ondrej

Biele skaly


Dobrodružstvo aj oddych na Bielych skalách 

Kedysi tvorili morské dno, neskôr sa dostali do rúk tunajším trampom, ktorí miesto udržiavali a postupne pretvorili do dnešnej podoby.

Ak máte vzťah k indiánskym príbehom, Biele skaly vás určite nadchnú. Sú síce veľmi dobre ukryté, no pokiaľ budete pozorne sledovať odbočky a konáre, určite ich neminiete.

Miesto v lese pod Devínskou Kobylou bolo kedysi morským dnom. Kamene, ktoré sa tam nachádzajú, sú zlepencami ulít morských lastúrnikov, ježoviek a iných živočíchov. Neskôr sa nazývalo Fuchsov lom, slúžilo ako kameňolom a následne patrilo trampom, ktorí ho upravili do dnešnej podoby.

Biele skaly očaria návštevníkov nielen majestátnosťou skalných brál a mohutnými koreňmi stromov, vyrastajúcimi pomedzi ne, ale aj siedmimi krásnymi, ručne vyrezávanými a maľovanými totemami, vďaka ktorým sa človek na chvíľku prenesie do čias starých Indiánov. Práve totemami si trampovia označili kedysi Biele skaly ako ich územie. V areáli je tiež ohnisko, lavičky, stôl, schody a drevené rebríky vedúce cez a tiež pomedzi jednotlivé skaly.

 

Okolo studničiek

Existuje viacero možností. Prvá cesta vedie od Vojenskej cesty nad Dúbravskou oázou. Vybehnite alebo zvezte sa autom na začiatok dúbravského lesa k rampe. Odtiaľ pokračujte pešo hore po asfaltke smerom k opustenej vojenskej základni. Po chvíli uvidíte po pravej strane odbočku k prvej studničke. Podľa potreby sa osviežte a pokračujte ďalej, až kým nájdete značenú odbočku k druhej studni. Odbočte na lesnú cestičku.

Po pár minútach uzriete po pravej strane spomínanú, už dnes žiaľ takmer vyschnutú studňu s drevenou strieškou. Pokračujte po lesnej ceste ešte chvíľku a pozorne sledujte pravú stranu, onedlho sa vám ukáže vyšliapaný chodníček mieriaci strmo dolu. Vykročte po ňom a zakrátko ste v cieli. Poznávacím znamením je i do oblúka ohnutý konár stromu kúsok od začiatku chodníka, pripomínajúci akýsi „vchod“.

 

Skameneliny aj indiáni

Dlhšou prechádzkou sa na Biele skaly môžete dostať aj odspodu. Zvezte sa na zastávku Technické sklo a pokračujte okolo pamiatky Villa Rustica po žltej značke do lesa. Kráčajte, až kým prídete k rázcestiu „pod Bielymi skalami“, z ktorého sa odvíjajú ďalšie dva chodníky – jeden smerujúci k Dúbravskej hlavici a druhý na Devínsku Kobylu.

Vykročte po zelenej na Devínsku Kobylu a nevybočujte z cesty, až kým po asi 10 minútach chôdze zbadáte po ľavej strane odbočku s výraznejším stúpaním. Pustite sa po nej a o chvíľku ste na mieste.

K tejto odbočke sa môžete dostať aj prechádzkou od Brižitskej ulice okolo dúbravských kaverien po lesnom chodníčku smerom hore a potom dolu.

Biele skaly sú ideálnym cieľom pre rodiny s deťmi. Prechádzka na ne netrvá dlho a na mieste sa dá oddýchnuť hneď viacerými spôsobmi. Deti sa môžu zahrať na indiánov či archeológov a v stenách skál s rôznymi záhadnými otvormi a štrbinami objavovať skameneliny. Ak sa zabavia samé, vy si môžete zatiaľ pomeditovať v lone prírody.

Biele skaly sú miestom so skutočne silnou energiou, dokonale sa tam nabijete a načerpáte sily. A pokiaľ nie je práve pre sucho zákaz zakladať ohne, pokojne výlet zakončite opekačkou. 

Text a foto: Andrea Fedorovičová


Dátum zverejnenia: 4. 6. 2020
Dátum poslednej aktualizácie: 4. 6. 2020


 

 

 

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00