25. októbra 2021
Meniny má Aurel

10 najčastejších otázok – COVID-19 - Dúbravka

10 najčastejších otázok – COVID-19 -  Dúbravka

1.    Bude sa pri testovaní v Dúbravke postupovať podľa abecedy?

Nie, pri testovaní neplatí abecedný zoznam, ani zoznam ulíc. Otestovať sa môžete dať v ktoromkoľvek čase, ktorý vám vyhovuje a na ktorom odbernom mieste. Počas celého víkendu od 7.00 – 12.00 a 13.00 - 18.00, 18.30 - 21.30 (posledný ster)

2.    Musí ísť na testovanie aj senior nad 65 rokov?

Ľudia nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú v domácej karanténe. Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním. Seniorom a rizikovým skupinám sa však testovanie neodporúča. Aj bez negatívneho testu si po plošnom testovaní môžu ísť nakúpiť do najbližších potravín či ísť k lekárovi a do lekárne. Nemôžu však napríklad zaviesť vnúča do škôlky.

3.    Som tehotná, dojčiaca, zdravotne znevýhodnený či senior. Budem mať prednosť?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že sa ženy majú rozhodnúť aj podľa štádia tehotenstva. Ak je žena tesne pred pôrodom a nasledujúce dni bude len doma alebo v nemocnici, nemusí ísť na testy. Minister obrany verejnosť vyzval, aby pri čakaní na testy prednostne pustili tehotné ženy, seniorov a ľudí so zdravotným znevýhodneným alebo rodičov s deťmi. Oficiálne však táto prednosť podľa ministerstva vnútra platná nie je. Veríme však, že Dúbravčania sú natoľko tolerantní a ohľaduplní, že dajú takýmto čakajúcom prednosť v rade na testovanie. Ďakujeme!

4.    Chcel/Chcela by som pomôcť ako administratívna sila, dobrovoľník, s materiálom či rozvozom?

Ďakujeme, každá pomoc je vítaná. Píšte, prosím, na mail testovanie @dubravka.sk

5.    Bude v Dúbravke možnosť odberu z auta?

Zatiaľ nie. Miesta, povoľujú Regionálny úrad verejného zdravotníctva a Ozbrojené sily SR, pri takzvaných „drive-in“ musia byť navyše zachované prejazdné ulice a vytvorené zázemie pre odberný tím. V dostupnosti budú takéto odberné miesta v susedných mestských častiach.

6.    Ako rýchlo sa dozviem výsledok testu?

Vyhodnotenie antigénového testu trvá 15 až 30 minút. Dozviete sa ho rovno na mieste, kde musíte počkať. Dostanete ho v zalepenej obálke.

7.    Musím sa zúčastniť testovania, keď som onkologický pacient?

Na testovaní sa nemusia zúčastniť autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav (napríklad zlomený nos). Potrebné bude potvrdenie od lekára. Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí v posledných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus.

8.    Čo potrebujem na testovanie?

Občiansky preukaz, dieťa kartičku poistenca, v prípade cudzinca pas. Prirodzenou súčasťou „výbavy“ je rúško a zachovávanie odstupu.

9.    Môžem ísť na testovanie v Dúbravke, aj keď tu nemám trvalý pobyt?

Áno. Otestovať sa môžete v ktoromkoľvek odbernom mieste. Ak je niekto z východu a býva v podnájme v Bratislave, má sa otestovať na odbernom mieste, ktoré je najbližšie k tomuto prenájmu. Môže sa otestovať aj cudzinec, ak sa preukáže pasom.

10.    Ako zistím, na ktorom testovacom mieste je plno, teda koľko ľudí, kde čaká?

Odberné miesta podľa náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka otestujú 35 ľudí za hodinu. Mestská časť Bratislava- Dúbravka pripravuje špeciálnu webovú stránku, na ktorej bude zverejňovať počet ľudí a tak aj približné čakanie na jednotlivých odberných miestach.Dátum zverejnenia: 29. 10. 2020
Dátum poslednej aktualizácie: 29. 10. 2020Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00