5. decembra 2021
Meniny má Oto

Ako aj doma ostať fit (1)

Ako aj doma ostať fit (1)

Sociálna izolácia dokáže byť pre seniorov nebezpečná. Aj na to upozornila počas októbra prednáška v prázdnej sále Domu kultúry Dúbravka. Primárne bola v rámci októbra - Mesiaca úcty k starším venovaná seniorom. Rady a odporúčania sú však pre všetkých.

Mestská časť Bratislava-Dúbravka pripravila nielen dúbravským seniorom talkshow doktora a vicežupana pre oblasť zdravotníctva Juraja Štekláč s andragogičkou Alexandrou Palkovič pod názvom Ako aj doma ostať fit.

 

Podstatná je komunikácia 

Zmeny mozgu a jeho kondícia sa môžu práve v čase pandémie, odlúčenia meniť. Pandémia totiž podľa doktora Juraja Štekláča prináša aj pasivitu, obmedzenie sociálnych kontaktov, seniorom ubúdajú podnety.

„Pre odlúčených seniorov je sociálna izolácia nebezpečná,“ spomenula andragogička. „Nie nadarmo sa hovorilo, že človek sa stáva človekom tým, že má vzťahy s inými ľuďmi.“

Dodala, že stretnutia, komunikácia sú veľmi dôležité. Upozornila samozrejme na dodržiavanie pravidiel – odstup, rozostupy, rúško pri stretnutí. Pripomenula prípad ešte z prvej vlny pandémie, keď mladí ľudia seniorského rodiča v dobrom úmysle izolovali, obmedzili s ním všetky stretnutia, nosili mu jedlo a senior po týždňoch odlúčenia takmer nevedel rozprávať.

„Kľúčový je tiež aktívny pohyb. Plánujme si aspoň polhodinovú rýchlu chôdzu – tak, aby som mal zvýšený tep. Telo sa prekrví. Hýbme sa, kým môžeme. Pri pohybe človek aj lepšie myslí.“

Odborníčka navrhla nájsť si počas odlúčenia, izolácie v čase pandémie, niekoho, s kým sa bude senior rozprávať, zdieľať pocity, túžby a pri pohybe uprednostniť to, čo človeku vyhovuje. Možnosti komunikácie s blízkym ponúka čiastočne aj videochat, online svet, telefón i mobil.

Veľmi dobré pre mozog je čítanie, špeciálne čítanie nahlas. Podporuje abstraktné myslenie, sluchovú pamäť, kreativitu, no treba si vyberať, čo čítať. Čítať to, pri čom sa mozog poteší, určite pomôže.

Podobne si treba vyberať aj programy a filmy v televízii. Nekonzumovať všetko, čo nám obrazovka ponúka. Sledovanie seriálu za seriálom, drámy či negatívne správy dokážu zhoršovať kvalitu spánku.

„Keď vidím nepríjemné, môžem aj zle spať. Silným antidepresívom je hudba. Zlepšuje náladu, duševnú sviežosť mozgu, vie evokovať spomienky na konkrétne udalosti, príjemné zážitky.“

 

Vitamíny 

„Druhá vlna pandémie je náročnejšia aj tým, že ideme do obdobia tmy,“ pripomenul doktor Štekláč. Chudobnejšie sú i možnosti stravovania, vitamínov, ponuka čerstvého ovocia a zeleniny. Podstatný je tak výber vitamínov aj výživových doplnkov.

Druhou časťou stretnutia boli praktické cvičenia, tipy na tréning mozgu, priblíži ich pokračovanie v prenose Dúbravskej televízie a aj prostredníctvom ostatných dúbravských médií týždeň.

 

Link na video:

https://www.facebook.com/Dubravskatv/videos/340583270368707/

 

Link na prvý diel

https://www.youtube.com/watch?v=IF8QXoJM5R0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3CFfdSC6tC0yKjNOvOBun4F9IjOzubZcmppFpjWX1x6cR7CjvI1GwKcawDátum zverejnenia: 10. 11. 2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 11. 2020Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00