27. novembra 2021
Meniny má Milan

Ako zvládnuť náročné situácie? (3)

Ako zvládnuť náročné situácie? (3)

Nielen nákupy, rúška, rukavice, lieky, ale tiež pomoc psychická, empatia, podpora, pochopenie. Pre zvládnutie náročných situácií v súvislosti so šírením nového koronavírusu obzvlášť potrebné.

Vo svete stúpa domáce násilie, ľudia sú izolovaní a pod tlakom. Mestská časť Bratislava-Dúbravka preto začína s miniseriálom – Ako zvládnuť náročné situácie. Vzniká v spolupráci s Dúbravčanom, koučom a supervízorom PhDr. Štefanom Šarkozym.

Dúbravčan ponúka túto možnosť bezplatne. Vypočuje, poradí na čísle – 0908 166 828.

 

Diel  3. – NÁVRHY A INŠTRUKCIE PRE STARŠÍCH ĽUDÍ

V týchto vás požiadali, aby ste zostávali doma, pretože tým môžete pomôcť sebe aj iným. Môžete sa cítiť izolovaní alebo opustení, môžete cítiť osamelosť, úzkosť, podráždenosť alebo zmätok a môžete mať myšlienky, ktoré sa vám stále vracajú. Takto vaša myseľ reaguje na stres. Všetko toto sú normálne reakcie na stresovú situáciu, v ktorej teraz žijeme s hrozbou koronavíru.

Presné dodržiavanie pokynov vám umožní pomôcť priateľom, príbuzným a tiež zdravotníkom, ktorí pracujú pre ľudí, ktorí pomoc najviac potrebujú.

Informácie sú dôležité. Je lepšie sledovať len inštitucionálne zdroje, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

Postupujte v súlade s hygienickými postupmi, ktoré odporúčajú inštitúcie a zdravotný systém vašej krajiny.

Vypnite televízor, rádio a internet. Urobte si mediálnu diétu. Vyberte si len jeden alebo dva okamihy denne, mimo hodín spánku, kedy budete sledovať správy.

Zachovajte svoju rutinu v najväčšej možnej miere. Keď sa niečím zamestnáte, znížite tým napätie. Napríklad, ak máte radi varenie, pokračujte v príprave tradičných jedál, štrikujte, čítajte knihy, upratujte si doma alebo si umyte auto.

Fyzická aktivita. Niektoré jednoduché cvičenia vám môžu pomôcť oddýchnuť si a zaspať.

Jedzte čo najpravidelnejšie.

Rozprávajte sa a strávte čas s rodinou a priateľmi. Môžete komunikovať rôznymi spôsobmi! Spýtajte sa, ako uskutočniť videohovor alebo ako používať WhatsApp ľudí, ktorí vedia, ako to urobiť.

Porozprávajte sa o svojich obavách, problémoch a pocitoch s niekým, komu dôverujete. Vyberte si ľudí, s ktorými môžete byť v pozitívnom kontakte. Pozitívne emócie pomáhajú.

Rozprávajte s ostatnými. Povedzte svojim vnúčatám o svojom detstve, ako ste trávili čas bez tabletu, videohier a internetu.

 Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00