25. októbra 2021
Meniny má Aurel

Betlehémska kapustnica a svetlo

Betlehémska kapustnica a svetlo

Slávnostné predstavenie Dúbravského betlehema, stretnutie pri betlehemskej kapustnici a k tomu Betlehemské svetlo z rúk skautov. To všetko spojí predvianočné podujatie 18. decembra v Dúbravskom múzeu na ulici Pod záhradami.

Originálny drevený betlehem v mierne nadživotnej veľkosti vyrezávali niekoľko mesiacov rezbári z celého Slovenska zoskupení v neformálnom združení.

Ústrednou postavou betlehemu je sv. Jozef, ktorého vyrezal hriňovský „Michelangelo“ Lukáš Ľalík, dúbravský rodák Michal Fratrič vytvorili sochu anjela, "polovičná" Dúbravčanka Eva Vidla Hulíková vytvorila záhyby na plášťoch kráľov. Detvan Marian Petrinec je autorom barančeka a ležiaceho teliatka. Andrej Janoška zo Žiaru nad Hronom vyrezal Jezuliatko. Autorom Panny Márie a troch kráľov je správca Dúbravského múzea Ľubo Navrátil. Betlehem pre Dúbravku je súčasťou celoslovenského projektu "Dajme druhú šancu stromom". Topole, z ktorých sa postavy betlehemu vyrezávali, majú istú symboliku, lebo rástli v Dúbrave pri Detve, a po 50 rokoch dožívali.

Betlehemská kapustnica začne na dvore múzea rozvoniavať okolo 15tej, svetlo z Betlehema má prísť o 17.00. Do mestskej časti ho privezú dúbravskí skauti 11. zboru Biele delfíny a slávnostne ho na podujatí Dúbravčanom odovzdajú.

Svetielko si odpáli aj starosta Dúbravky Martin Zaťovič, aby odkaz šíril ďalej. Pre Dúbravčanov bude k dispozícií od štvrtku 19 decembra v Dome kultúry Dúbravka a aj na vrátnici miestneho úrad na Žatevnej 2.

„Svetielko je symbolom lásky a pochopenia, verím, že bude šíriť Dúbravkou, obyvatelia si ho môžu vziať k sebe domov alebo roznášať blízkym,“ vraví starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Plamienok Betlehemského svetla sa každoročne pred Vianocami odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme. Plameň Betlehemského svetla roznášajú skauti do miest a obcí po celej Európe a tiež do niekoľkých amerických krajín. Väčšinou býva najskôr letecky dopravené do Viedne, odkiaľ sa ďalej šíri väčšinou po železnici. Slovenskí skauti vynášajú každoročne Betlehemské svetlo dokonca aj na Lomnický štít.

Posolstvo Betlehemského svetla spája každoročne všetkých ľudí dobrej vôle a je neodmysliteľnou súčasťou pokoja vianočných sviatkov.Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00