20. septembra 2021
Meniny má Ľuboslav

Dúbravka kvitne na etapy

Dúbravka kvitne na etapy

Tento rok vykukli skôr. Prvé kvety z trávy sa objavili v bratislavskej Dúbravke už vo februári a každým dňom je ich viac. Záhony cibuľovín na rôznych miestach Dúbravky kvitnú už štvrtý rok na etapy. Prekvapia i potešia zároveň vo viac než 15 lokalitách mestskej časti.

Mestská časť Dúbravka začala s výsadbou cibuľových zmesí na jeseň 2017. Prvé kvietky mohli vidieť občania skoro na jar 2018. Odvtedy pokračuje a výsadbu rozširuje.

Zmesky cibuľovín sú špeciálne namiešané tak, aby bol kvitnúci efekt zaujímavý a trval čo najdlhšie. Záhony kvitnú dva až tri mesiace postupne po jednotlivých druhoch. Prvé tešia krókusy rôznych farieb, potom botanické tulipány a neskôr drobné cibuľoviny ako puškinie, modrice a botanické narcisky. Nasledujú vysoké tulipány, narcisy a kvitnutie dokončujú okrasné cesnaky.

Krókusy už vidieť pri frekventovanej Harmincovej ulici. Onedlho zakvitnú aj na Žatevnej ulici pod miestnym úradom. Na pešej zóne na Bazovského ulici začínajú pomaly žiariť narcisy, podobne ako pri Eagles pube na Nemčíkovej. Tulipány sa ukážu neskôr v záhonoch v Parku Družba, pri Kostole Ducha Svätého a na ulici Janka Alexyho a drobné cibuľoviny pred Domom kultúry Dúbravka.

Kvietky sa objavia tiež v trávnikoch pri sochách a pamätníkoch.

„Myšlienka sa osvedčila a vlani na jeseň sa k podobnej výsadbe cibuľovín pridalo aj hlavné mesto,“ hovorí Mária Smiešková vedúca Oddelenia životného prostredia. Magistrát sadil kvietky aj v Dúbravke na troch miestach – v trojuholníku zelene na Agátovej v smere do Devínskej Novej Vsi, na ulici Janka Alexyho pod Domom kultúry Dúbravka a na Talichovej pri Zlatej lipe.

„Dokopy zakvitne na počas tejto jari takmer 1000 metrov štvorcových cibuľových záhonov,“ dodáva starosta Martin Zaťovič, ktorý projekt spestrenia mestskej časti víta a podporuje. „Pripravujeme aj novinku letné kvitnúce cibuľoviny a lúčne kvety, celkovo pôjde o 400 metrov štvorcových nových kvitnúcich záhonov. Budú sa sadiť počas tejto jari.“

Dúbravčania sa tak môžu v teplejších mesiacoch tešiť na výrazné vysoké ľalie. Takéto záhony budú v ďalších lokalitách – park Pekníkova, pri zastávke MHD Štepná, pri bývalej sobášnej sieni, Kostole Ducha Svätého a aj pri fontáne na Bazovského.

Počas vegetačného obdobia kvitne v Dúbravke pri dome kultúry a pri mestskom úrade aj 12 samozavlažovacích kvetináčov s kvetinovou výsadbou.

 

Záhony cibuľovín v Dúbravke:

Harmincova ulica – neďaleko štadióna

Nemčíkova, Damborského

Kostol Ducha Svätého

Kostol Ducha Svätého pri zastávke autobusu MHD

Dom kultúry Dúbravka

Pod budovou miestneho úradu - Žatevná 4

Janka Alexyho – smer na Lamač

Pešia zóna Bazovského, Landauova

Park Družba - pri soche Bagara

 

Zatraktívnenie okolia pri pamätníkoch:

ul. Jadranská pri pamätníkoch

Ulica Kpt. Rašu – socha Tri dievčatá

ul. Vendelínska - pamätník (pod školou)

ul. M.Sch.Trnavského – pri evanjelickom dome, pri sochách Družičky

ul. Homolova – pri diele „Pozdrav z vesmíru“

ul. Nemčíkova - socha Dievča s knihou pri Eagles pube

 

Letné kvitnúce cibuľoviny

park Pekníkova

pri zastávke MHD Štepná

pri bývalej sobášnej sieni – Evanjelický zborový dom

pri Kostole Ducha Svätého

pri fontáne na BazovskéhoDátum zverejnenia: 11.03.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 11.03.2021Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00