27. novembra 2021
Meniny má Milan

Ľuďom bez rúška hrozí pokuta

Ľuďom bez rúška hrozí pokuta

Prišiel podnet, ktorý upozorňuje na nenosenie rúšok, napríklad pri športovaní. A zďaleka nebol jediný. Objavili sa aj fotografie z areálu Základnej školy Pri kríži so skupinkami bez rúšok. Odpoveď sme hľadali u štátnej aj mestskej polície.

 Určite ste ich aj vy videli. Bežali okolo vás v lese, viezli sa na bicykli, alebo len prechádzali okolo či venčili psa. Ľudia bez rúšok, bez prekrytia dýchacích ciest. Nosiť rúško na verejnosti je pritom povinnosť a za jej nedodržanie hrozí pokuta.

Podľa výskumov by mali rúško nosiť aj bežci či cyklisti. Počas behania je vraj bezpečná vzdialenosť medzi bežcami, ktorí idú za sebou až 10 a viac metrov. Odporúča sa preto športovať osamote či s dostatočným odstupom.

 

Takmer 400 napomenutí

„Ak policajt zistí, že niekto porušuje povinnosť nosiť rúško, upozorní ho na to a poučí, že sa dopúšťa priestupku, za ktorý hrozí pokuta až 1 659 eur,“ vysvetľuje Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR. Polícia takého človeka zároveň vyzve, aby rúško na verejnosti používal. Prerokovanie tohto priestupku je ale v kompetencii okresného úradu.

Mestská polícia teraz vraj svoje hliadky a činnosť prispôsobila vyhlásenej mimoriadnej situácií v súvislosti s ohrozením verejného zdravia. Prioritne sa venujú kontrole dodržiavania mimoriadnych opatrení vydaných na spomalenie šírenia koronavírusu.

„Samozrejme, jedným z týchto opatrení je aj kontrola verejných priestranstiev, čiže tiež parkov a lokalít ako Kamzík, Partizánka lúka či detských ihrísk,“ vraví Tatiana Kurucová, hovorkyňa mestskej polície.

Ako ďalej informovala, od prvého aprílového víkendu zabezpečujú intenzívnu kontrolu orientovanú predovšetkým na rekreačné oblasti hlavného mesta a najviac exponované miesta, napríklad Železná studienka, Koliba, Devín, či cyklotrasy v okolí Dunaja. „Túto činnosť vykonávajú policajti na dennodennej báze. Na území celej Bratislavy počas prvého aprílového víkendu riešili upozornením 398 ľudí, ktorí nemali na seba rúška, či iné veci, ktorými by si prekrývali dýchacie cesty,“ dodala hovorkyňa.

 

Aj Dúbravčania bez rúšok

Čo sa týka nosenia ochranných rúšok, ktoré majú prekryť dýchacie cesty, riešila mestská polícia podľa Kurucovej aj obyvateľov v Dúbravke. Do času účinnosti nového zákona č. 69/2020 upozornením, ktoré zobrali na vedomie a horné dýchacie cesty si následne prekryli. Takouto formou polícia počas prvého aprílového víkendu napomenula v Dúbravke 16 ľudí.

Od 6. apríla tohto roku nadobudol účinnosť zákon č. 69/2020 o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Podľa neho môže polícia udeliť blokovú pokutu do 1000 eur.

V Českej republike platí nariadenie, podľa ktorého môžu policajti a strážnici na mieste ukladať pokuty do 10-tisíc korún (368 eur) za porušenie vládnych opatrení na obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19.


Foto: Bratislava-hlavné mestoSpäť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00