25. novembra 2020
Meniny má Katarína

Máj bude v Dúbravke symbolizovať lásku k mestskej časti

article-image

Máje, pôvodne mladé stromčeky, sa stavali ako znak lásky a vernosti už v 15. storočí, boli symbolom vážneho záujmu o dievča.

„Mestská časť Bratislava-Dúbravka svoj máj už tradične postaví pred Domom kultúry Dúbravka, nechce tak však vyjadriť lásku k jednej žene, ale celej Dúbravke,“ predstavuje zámer starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Stavanie bude tento rok iné, nebude ho sprevádzať folklór, tanec a hudba, ale pre aktuálnu situáciu v súvislosti s novým koronavírusom prebehne bez divákov, programu. Sledovať sa bude dať online z pohodlia domova, kancelárie alebo priamo z okna paneláku. Naplánované je na stredu 29. mája po 10.00 pred Domom kultúry Dúbravka.

 

Tradíciám v spojení s májom sa venuje aj májové číslo Dúbravských novín:

Máje sa zdobili aj pálenkou

Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Máj symbolizoval víťazstvo jari nad zimou a poľnohospodárom mala májová zeleň priniesť dobrú úrodu.

Samotné stavanie mája sa datuje až do roku 1255 do nemeckého mesta Aachen, kde sa máje stavali pred príbytkami bohatých mešťanov, na znak vážneho záujmu o švárne dievča. V našich končinách sa počiatky tradujú od 15. storočia.

Na dedinách stavali mládenci máje pred domy slobodných dievčat potajomky v predvečer 1. mája. Nebolo to však jednoduché. Najskôr museli vyťať niekoľko metrov vysoký strom, väčšinou smrek alebo brezu, ktorý potom ozdobili rôznymi stužkami, mašľami, šatkou od milej alebo pokojne aj fľašou pálenky.

Keďže máj pri dome vyvoleného dievčaťa mal vyjadriť úctu a vážny záujem, musel aj dobre vyzerať a byť pevne ukotvený v zemi, aby nespadol. Pri stavaní mája si chlapi pomáhali a niekedy sa partie chlapcov pretekali, kto bude rýchlejší. Občas si dokonca máje navzájom rúcali. Dievčatá potom súťažili, ktorá z nich ho dostane najvyšší, a teda má jej milý o ňu najväčší záujem. Keď bolo dievča vychýrená krásavica, mohli jej postaviť pred domom aj niekoľko májov. Na druhej strane boli dievčatá, o ktoré nebol záujem, či staré dievky, teda dievčatá, ktoré už mali viac ako 20 rokov. Nedajbože keď nejakej starej dievke postavili suchý pahýľ, potom okrem ľútosti, prišiel aj hnev a závisť.

 

Zrodila sa tradícia majálesov

Na druhý deň, za týždeň alebo za dva, sa konala slávnosť ohrávania májov. Bola to obchôdzka mládencov po domoch, kde postavili máje. Keď došli k domu, vytancovali dievku, pričom hrali a spievali veselé pesničky.

Keď mládenci navštívili všetky dievky, zostali na väčšom dvore na zábavu. Tam sa šplhali na žrde, snažili sa dostať na vrcholec, kde bola umiestnená šatka dievčaťa alebo fľaša pálenky. Neskôr sa z týchto zábav vyvinula tradícia majálesov.

Tak ako stavanie májov, aj ich ,,rúcanie“ sprevádzala zábava s pohostením.

 

Máje ako ochrana obyvateľov

Máje sa stavali aj uprostred dediny alebo pred významnými budovami, napríklad pred kostolom, radnicou alebo školou. V tom prípade mali ochrannú funkciu a mali obyvateľov obrániť pred zlými silami, búrkami a nešťastnými udalosťami.

V dnešnej dobe sa zvyky zachovávajú skôr symbolicky a máje sa nestavajú pre konkrétne dievčatá, ale jeden v strede dediny.

Symbolika sa preniesla aj do miest a obcí, kde máje umiestňujú pred významné budovy. Táto stavba je spojená s veselicou a hodovaním.Späť na Podujatia

Sídlo:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava
  

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00