25. októbra 2021
Meniny má Aurel

Pohni mozgom

Pohni mozgom

Týždeň mozgu je celosvetová aktivita, ktorá prebieha až v 61 krajinách sveta od roku 1996. Slovensko sa do nej zapája už trinásty rok. Dúbravka nestojí bokom a pri tejto príležitosti organizuje popoludnie s názvom Pohni mozgom.

Ide o pokračovanie série prednášok so zdravotníckou témou, ktoré v mestskej časti Bratislava-Dúbravka a v Bratislavskom samosprávnom kraji organizuje už niekoľko rokov doktor Juraj Štekláč, predseda Komisie zdravotníctva a sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja.

Tentoraz si pozval andragogičku a trénerku pamäti Alexandru Palkovič a 3. marca o 14tej v oranžovej sále Domu kultúry Dúbravka pripravujú teoreticko-praktické popoludnie s názvom Pohni mozgom. Určené je predovšetkým seniorom, no tréning mozgu prospieva v každom veku.

„Alexandra Palkovič v mestskej časti už dlhší čas organizuje tréningy kognitívnych funkcií,“ hovorí doktor Juraj Štekláč. „Na podujatie pripravuje odpovede na otázky, čo všetko dokáže náš mozog, čo je to mozgový jogging alebo ako trénovať pamäť?“

Andragogička vysvetľuje, prečo je potrebné starať sa o mozog. „Náš mozog čelí iným výzvam ako v minulosti, žijeme život preplnený informáciami, zvyšujú sa nároky na pamäť, ale aj pozornosť. Sme zaťažovaní iným spôsobom, ako keď ľudia pracovali viac manuálne. Vekom klesá mozgová plasticita, čiže schopnosť mozgu prispôsobiť sa. Mozog sa však dá trénovať neustále a tak je lepšie pripravený na zmeny. Netrénovaná pamäť horšie odoláva degeneratívnym zmenám a starnutiu.“

Mozog sa dá podľa odborníčky trénovať všade. Napríklad aj na zastávke MHD či v čakárni, tréningom je i skúška hovoriť zvieratá na písmená podľa abecedy (a - antilopa, b - baran….).

Okrem pravidelnej a vedomej intelektuálnej aktivite by sa mali ľudia aj fyzicky hýbať, dôležité je podľa prednášajúcej udržiavať spoločenské kontakty, snažiť sa pozitívne myslieť a jesť kvalitné potraviny.

Podujatie nazvané Pohni mozgom organizujú mestská časť Bratislava Dúbravka, Bratislavský samosprávny kraj, v spolupráci s Občianskym združením ANTIAGE & Jesenium. Vstup na prednášku a cvičenie je voľný.Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00