25. októbra 2021
Meniny má Aurel

Seniori doma- aktívne (1)

Seniori doma- aktívne (1)

Odporúča sa im ostať doma, patria k najzraniteľnejším. Seniori. Mestská časť Bratislava-Dúbravka pripravila sériu aktivít, aby aj doma ostali seniori aktívni, v kontakte.

Cvičenia mozgu, pamäte v spolupráci s andragogičkou Alexandrou Palkovič a Centrom Memory, pisateľské a literárne aktivity s Dúbravskými novinami, tipy na varenie, tvorbu i cvičenie s trénerom „v obývačke“.

Rady, obrázky, texty aj videá bude zverejňovať bude mestská časť na webovej stránke www.dubravka.sk, sociálnej sieti mestskej časti, miestnych médiách – Dúbravská televízia a Dúbravské noviny, informovať bude o nich aj prostredníctvom Rady seniorov.

Mestská časť zároveň vyzýva obyvateľov, ktorí tvoria napríklad krížovky, sudoku, hlavolamy a boli by ochotní ich do seriálu pre seniorov poskytnúť, prípadne majú iné kreatívne návrhy a nápady na aktívne trávenie voľného času doma, aby kontaktovali Dúbravské noviny - tlacove@dubravka.sk.

 

Prvé cvičenie:

Nájdete aj v aktuálnych Dúbravských novinách - str 19.  – kliknite 

https://www.dubravka.sk/files/documents/organizacie/dubravske_noviny/2020/2020-04.pdf

Na mozog nemožno zabúdať. Ani počas opatrení v súvislosti so spomalením šírenia nového koronavírusu.

V tomto cvičení precvičíme svoju krátkodobú pamäť a koncentráciu.

Pozorne si prečítajte text aspoň 3-krát. Potom si zakryte pôvodný text a dopĺňajte chýbajúce slová do dolného textu tak, ako ste si ich zapamätali.

 

Ján Hollý so svojou manželkou Monikou sa vybrali v sobotu doobeda do supermarketu neďaleko Trenčína, aby si nakúpili na víkend. Ján má už dlho chuť na pečenú krkovičku, ale Monika si myslí, že počas pôstu to nie je najvhodnejšie jedlo. Radšej by urobila zapekaný karfiol so zemiakmi, ale na to Ján vôbec nemá chuť.

Každopádne sa cez víkend bude aj piecť niečo sladké. Obaja nemajú radi čokoládu, skôr zdravšie verzie sladkého, napríklad ovsenné koláčiky alebo nepečenú broskyňovú tortu.

Popri premýšľaní čo nakupovať, idú do kaviarne, načerpať síl pri kávičke a dezerte. Stretnú suseda Vlada, ktorý nakupuje drogeristický tovar a chystá sa vymaľovať pivnicu. Potrebuje vhodné farby a náradie. Manželka mu na lístok napísala aj šampón, mydlo a aviváž.

Monika si spomenie, že sľúbila mame, že jej nakúpi minerálky a múku. Mama sa ťažšie pohybuje a tak jej Monika aspoň takto pomôže.

Ján a Monika sa nakoniec dohodnú, že obedovať budú boloňské špagety a uhorkový šalát. Dezert vymyslí syn Jurko - palacinkyy!

Ján Hollý so svojou …………………sa vybrali v sobotu doobeda do supermarketu neďaleko ………… aby si nakúpili na víkend.

 

Ján má už dlho chuť na………………….., ale Monika si myslí, že počas……………….. to nie je najvhodnejšie jedlo. Radšej by urobila …………………………………. ale na to Ján vôbec nemá ……………

Každopádne sa ……………… bude aj piecť niečo………….… Obaja nemajú radi …………………, skôr …………………. sladkého, napríklad ……………….. koláčiky alebo nepečenú ………………………………..

Popri premýšľaní čo nakupovať, idú do ……………… načerpať síl pri ……………… a ....... Stretnú………………………….., ktorý nakupuje …………………….. a chystá sa vymaľovať …………………….… Potrebuje vhodné ……………….. a náradie. Manželka mu na lístok napísala aj ………………………………………….

Monika si spomenie, že sľúbila mame, že jej nakúpi ………………….a………………….… Mama sa ťažšie pohybuje a tak jej Monika aspoň takto ………………….…

Ján a Monika sa nakoniec dohodnú, že obedovať budú …………………… špagety a u…………………..šalát. Dezert vymyslí syn ……………..-…………………………..!

(zdroj: Centrum MEMORY)Späť na Podujatia

Kde nás nájdete:

Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Dúbravka
Žatevná 2
844 02 Bratislava

Úradné hodiny

Pondelok
08:00 – 12:00
13:00 – 17:00
Streda
08:00 – 12:00
13:00 – 16:00
Štvrtok
13:00 – 16:00