Z dejín Dúbravky
Villa rustica – kúpeľ alebo rímsko-germánska vidiecka usadlosť?
Prekvapením výskumnej sezóny 1993 na Veľkej lúke bolo zistenie časti rozmernej nadzemnej stavby, ktorej dlážka bola zhotovená rímskou technikou z dvoch vrstiev. Naspodku boli poukladané úlomky väčších fragmentov tegúl, na ktoré bola naliata vápenná malta.
Kelti, Germáni a Rimania v Európe a v Dúbravke
V priebehu 5. stor. pred Kr. sa z kryštalizačného jadra keltských kmeňov na strednom Porýní šíri tzv. laténska kultúra, ktorá na prelome 5. - 4.stor. pred Kr. už zaberá územie od východnej Francie po západné Slovensko a od Stredozemného mora po severné Nemecko.
Dúbravka od praveku po včasný stredovek: Lovci zberači, Kelti, Rimania, Germáni, Slovania
Oblasť Bratislavskej brány od hradného kopca po sútok Dunaja a Moravy bol odjakživa križovatkou obchodných ciest a civilizačných prúdov. Medzi najvýznamnejšie diaľkové ťahy patrila Jantárová cesta smerujúca od Aquileje pri Jadranskom mori cez Carnuntum (pri Hainburgu) pozdĺž rieky Moravy až k Baltickému moru …
Všetky tulene na svete pochádzajú z Devínskej Kobyly
Ak sa postavíme kdesi nad našou Dúbravkou na kopec, otvorí sa nám krásny výhľad na okolitú krajinu. Na západe sa rozprestiera rovina až po horizont a pod nami v úzkej doline leží panelákové sídlisko až po kopce nad Lamačom oproti. Ako vznikla táto krajina? Odpoveď máme pod nohami.
O mori, ktoré obmývalo ostrov Devínska Kobyla, ale aj o jeho čudesných zvieracích obyvateľoch
V prvej časti rozprávania o geologickej histórii Dúbravky sme vysvetlili, že Malé Karpaty sa nekončia v údolí Dunaja a priblížili sme hmlistý príbeh najstarších geologických vrstiev na Devínskej Kobyle. Dnes sa prenesieme do obdobia druhohôr, keď Dúbravku desiatky miliónov rokov zalievalo more, ale aj pod ním prebiehala búrlivá geologická činnosť.
Najstaršie geologické dejiny Dúbravky, ako ju zemské sily formovali
Chotár Dúbravky sa rozprestiera na východných a severovýchodných svahoch Devínskej Kobyly. Smerom na východ postupne klesá do dôležitého dopravného koridoru - Lamačskej brány, kde jeho hranicu vymedzuje diaľnica. Z väčšej časti je toto územie husto zastavané a zdanlivo neposkytuje veľké možnosti skúmania geologických dejín. Je tomu skutočne tak?
Medzníky v dejinách Dúbravky
Obdobie 8000 rokov pred n. l. až 13. storočie n. l. Vykopávky archeológov v 80- tych rokoch minulého storočia posunuli osídlenie časti dnešného chotára Dúbravky, Veľkej Lúky, do obdobia strednej doby kamennej, keď tu žil človek zberačským a loveckým spôsobom života. Územie je nepretržite osídlené až do stredoveku, do 13. storočia.